Kasa fiskalna autobusowa Novitus - SPRAWDŹ

Jakie są obowiązki związane z kasą fiskalną?

Sklepy, restauracje czy hotele to tylko niektóre miejsca, które mają obowiązek korzystania z kas fiskalnych. Bardzo ważne jest, że prowadzenie sprzedaży za pomocą systemów fiskalnych wiąże się z wieloma obowiązkami, które są uregulowane prawnie. Mowa tutaj nie tylko o obowiązkach, które dotyczą pracownika obsługującego urządzenie, ale również przedsiębiorcy, do którego należy. O czym należy pamiętać, korzystając z kasy fiskalnej?

Co należy zrobić przed zakupem kasy fiskalnej?

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na zakup terminali płatniczych czy urządzeń fiskalnych, muszą pamiętać o obowiązkach, których należy dopilnować jeszcze przed zakupem. Pierwszą kwestią jest zgłoszenie kasy do urzędu skarbowego. Powinien to być urząd właściwy dla miejsca prowadzonej działalności. Podczas wizyty należy przekazać następujące informacje:

  • dokładna liczba kas,
  • planowane miejsce instalacji,
  • data rozpoczęcia ewidencji sprzedaży.

Kolejnym krokiem jest fiskalizacja kasy, którą może przeprowadzić wyłącznie uprawniony serwis. Co ważne, fiskalizacja również musi być zgłoszona w urzędzie skarbowym. Wówczas przedsiębiorca otrzyma numer identyfikacyjny, który będzie musiał trwale nanieść na urządzenie.

O czym należy pamiętać, korzystając z kasy fiskalnej?

Po dopełnieniu wszelkich formalności związanych z zakupem i instalacją urządzenia fiskalnego można zacząć go używać. Wówczas obowiązkiem przedsiębiorcy jest między innymi archiwizacja kopii paragonów. Firmy muszą przechowywać kopię każdego wydanego paragonu przez 5 lat.W zależności od rodzaju urządzenia można je gromadzić w formie papierowej albo elektronicznej. Kolejną kwestią jest sporządzanie raportów dobowych i miesięcznych. Pierwszego z nich nie trzeba przygotowywać, jeśli w danym dniu nie doszło do sprzedaży, natomiast drugi musi być wystawiony najpóźniej do 25 miesiąca, który następuje po tym, w którym odbywała się sprzedaż.

Oprócz tego przedsiębiorcy muszą przechowywać książkę serwisową, czyli Książkę Kasy Rejestrującej oraz regularnie wykonywać obowiązkowe przeglądy techniczne. Zgodnie z przepisami kasa fiskalna musi przechodzić przegląd nie rzadziej niż co 2 lata i powinny być przeprowadzane przez uprawnionego serwisanta.


Następny wpis Na jakiej zasadzie działają kasy fiskalne online?

FISKAL Serwis Systemy Sprzedaży

  • Adam Szepelski 502 335 002
  • Tomasz Kaleszuk 509 676 641
  • Michał Gromadzki 518 700 768

Zamów kasę online

© 2024 FISKAL Serwis Systemy Sprzedaży
Kasy Fiskalne Online, Wagi, Oprogramowanie dla firm Łomża

Polityka prywatności i Cookies | Blog | Fiskal Serwis @ facebook


Adam Szepelski
ul. Mazowiecka 1 lok. 9
18-400 Łomża
NIP: 718-125-72-54

Zamów kasę online